Królowa Bona we współczesnej Warszawie

Ruszamy do Warszawy na poszukiwanie współczesnych śladów królowej Bony. Jedziemy samochodem z domu, z okolic Błonia. Miasto to, które prawa miejskie uzyskało wcześniej niż Warszawa, jak i reszta szesnastowiecznego Mazowsza jako dzierżawa weszło pod panowanie króla polskiego, a po śmierci Zygmunta Starego, było w rękach wdowy po nim – królowej Bony.20180610_151411Po drodze do Warszawy mijamy miejscowość Bronisze. Znajduje się tam giełda warzywna, gdzie można kupować i sprzedawać – najbliższy naszym podniebieniom i żołądkom spadek po królowej Bonie – włoszczyznę.

Parkujemy na Starym Mieście i ruszamy pieszo z ulicy Długiej na staromiejski rynek. Dochodzimy do Kanonii. Na tyłach katedry św. Jana odnajdujemy pierwszy ślad. Jest to napis o księciu mazowieckim Januszu I jako budowniczym tego kościoła. Jego potomkowie – Janusz III i Stanisław – ostatni Piastowie rządzący Mazowszem pochowani w podziemiach warszawskiej katedry, byli gośćmi na ślubie Zygmunta Starego i Bony Sforza w Krakowie w 1518 roku.

Idziemy dalej ulicą Kanonia w kierunku Placu Zamkowego, mijamy po prawej stronie muzeum diecezjalne i różne kamienice. Nie ma tu ani śladu po Dworze Mniejszym, budynku gdzie zamieszkała królowa Bona po przybyciu do Warszawy. Dochodzimy do Placu Zamkowego i po prawej stronie odnajdujemy kolejny trop, bo w tej okolicy za czasów Bony była kuchnia, gdzie przygotowywano posiłki pewnie i dla niej, a obecnie znajduje się tu pizzeria. A jak pizza to oczywiście – Włochy, ojczyzna naszej królowej. Ona sama nie miała szans zjeść tego dania, ponieważ pomidory jeden z głównych składników, choć były już w Europie znane (sprowadził je z Ameryki Krzysztof Kolumb), za jej czasów używano tylko jako roślinę ozdobną. Prędzej Bona mogła jeść inny specjał włoskiej kuchni – risotto, ponieważ od XV wieku ryż był uprawiany w jej rodzinnym kraju.

Opuszczamy okolice Dworu Mniejszego i przechodzimy do zamku książęcego, na miejscu którego obecnie znajduje się Zamek Królewski w Warszawie. Wchodzimy na dziedziniec główny i widzimy ścianę z czerwonej cegły – zrekonstruowany ślad po Dworze Wielkim, miejscu kolejnej przeprowadzki królowej Bony w Warszawie. Na tym murze umieszczone są 3 herby: orzeł biały, pogoń i znak zakaz wjazdu;)

Ten ostatni to oczywiście znak trzeciej z kolei synowej Bony: Katarzyny Rakuszanki. Może gdyby namalowany był tam herb rodziny Sforzów, skojarzyłby się nam z marką włoskich samochodów – Alfa Romeo. Ród królowej Bony i firma motoryzacyjna pochodzą z tego samego miasta – Mediolanu, którego symbol – wąż trzymający człowieka w paszczy – znalazł się w znaczku Alfa Romeo i herbie Sforzów.20180610_151419Wracamy na Plac Zamkowy i widzimy kolumnę, na której stoi figura Zygmunta III Wazy, wnuka Zygmunta Starego i Bony. Królowa opiekowała się na swoim warszawskim dworze, oprócz swojego potomstwa, inną wnuczką króla, piękną i nieszczęśliwą Elżbietą Ostrogską zwaną Halszką. Zygmunt August wyprawił jej wesele na warszawskim zamku. Jej mąż, Łukasz Górka, od którego uciekła, złapał ją i uwięził w wieży swojego zamku w Szamotułach na wiele lat. Według legendy miała być dodatkowo zakuta w żelazną maskę. Gdyby królowa Bona, opiekunka Elżbiety, nie wyjechała z Polski, to może los Halszki byłby szczęśliwszy. Prawda jest taka, że po szamotulskim zamku ostała się jedynie baszta Halszki, w której miała być uwięziona wnuczka Zygmunta Starego.20180729_142106Królowa Bona została uhonorowana przez Warszawę w bardzo specyficzny sposób. Jej imieniem nazwana została najbardziej wysunięta na zachód ulica w stolicy. Od wschodu jej przedłużeniem jest ulica Elżbiety Rakuszanki, matki Zygmunta Starego. Od zachodu zaś ulica Bony łączy Warszawę z gminą Ożarów Mazowiecki, w której mieszkamy i dokąd wracamy po wycieczce.

P.S. Powyższa relacja to tekst na konkurs tegorocznej edycji „Warszawiaka” podczas ferii zimowych.

P.S. 2 Zdjęcia tutaj umieszczone pochodzą z naszych późniejszych wyjazdów do Czerska (dwa pierwsze) oraz do Płocka (ostatnie).

1 myśl w temacie “Królowa Bona we współczesnej Warszawie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close