Krzyż przy Karolkowej

Na warszawskiej Woli przy ulicy Karolkowej nieopodal bramy wjazdowej na teren fabryki leków Polfy Warszawa stoi pamiątkowy krzyż. Pochodzi on z 1921 roku i został ufundowany przez okoliczną ludność stolicy z wdzięczności za odzyskaną wolność. Na ten czas przypada ostateczne kształtowanie się granic niepodległej Polski na zachodzie (III Powstanie Śląskie*) i na wschodzie (traktat pokojowy z Rosją Sowiecką).20180810_140913

Sam krzyż ma standardowy, jak na kapliczkę, kamienny schodkowy cokół z inskrypcją, z którego jakby wyrastają metalowe ramiona krucyfiksu z Ukrzyżowanym.
Pójdźmy dalej tym tropem. Górna część z zachowaniem regularnego kształtu rzymskiego krzyża przypomina pień drzewa z kikutami tępo upiłowanych pędów i skośnie uciętych gałęzi. Pionowa belka dodatkowo od dołu jest opleciona metalowym prętem w kształcie pędu z kolcami, który nad przecięciem zwija się w koronę cierniową – symbol męki Chrystusa. Można odczytać to jako metaforę bolesnej historii Polski pod zaborami. Odzyskaną wolność mogą symbolizować zaś delikatne ornamenty na krzyżu w kształcie pnączy z liśćmi, ślad odradzającego się życia na okaleczonym drzewie.
*Zamiast przypisu zdjęcie powojennego monumentu zaprojektowanego przez Ksawerego Dunikowskiego w miejscu walk III Powstania Śląskiego.
20180815_145029
Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close