Noc sów 2020

Ogólnopolska akcja „Noc sów” miała odbyć się 21 marca po raz ósmy. Mieliśmy chrapkę na wieczorny spacer ornitologiczny po Łazienkach Królewskich, ale zabrakło dla nas miejsc. Zapisaliśmy się więc zawczasu na „Noc sów” do naszej gminnej biblioteki. Z powodu epidemii anulowano całkowicie przedsięwzięcie. Z braku laku w sobotę sami sobie zorganizowaliśmy sowią akcję. Późnym wieczorem obejrzeliśmy odcinek „Tajemnic kniei” o największej sowie świata – puchaczu. Nazwa łacińska tego ptaka brzmi uroczo (w kontraście do jego drapieżnej natury) „Bubo bubo”. Po niemiecku puchacz to po prostu „Uhu”. Genialne w swej onomatopeicznej prostocie.

20200322_115819
Sowia linijka. Pamiątka z zeszłorocznej edycji.

Po seansie ubraliśmy się ciepło i poszliśmy na nocny spacer po naszym przydomowym ogródku w poszukiwaniu sów 😉 Na początku eksploracji wystraszyliśmy bażanta, który czmychnął z charakterystycznym odgłosem. Wytężaliśmy słuch i wzrok, ale dochodziły do nas tylko dalekie ujadanie psów i migotliwy blask ciał niebieskich nad nami – Jej Najjaśniejsza Wysokość Wenus, dyskotekowy Syriusz, klepsydrowy Orion z trójgwiezdnym pasem, słynna rodzinka niedźwiedzi polarnych i Kasjopea, co jak litera W z tuwimowskiego „Abecadła”, stanęła do góry dnem i udaje, że jest M. Tylko sów ani widu, ani słychu. Żeby tradycji stało się za dość na zakończenie akcji, rozpaliliśmy uprzednio przygotowane ognisko i upiekliśmy na nim chleb i kiełbaski. Mroźne powietrze i czerń nocy wzmaga apetyt, więc szybko spałaszowaliśmy nasz prowiant. Najedzeni, pachnący dymem wróciliśmy do domu.

P.S. W niedzielny poranek 22 marca (drugiego dnia wiosny) nad naszym domostwem kołowały trzy bociany białe. Mimo mroźnej aury na dworze, zima się zwija 🙂

1 myśl w temacie “Noc sów 2020

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close