„Mokre Łąki” to nazwa południowej części Kampinoskiego Parku Narodowego (KPN), na terenie której znajduje się sztucznie utworzony zbiornik wodny. Patrząc na rozległe lustro wody, otoczone szuwarami i wysokim lasem sosnowym, można odnieść wrażenie, że (zachowując oczywiście proporcje) Mazury zawędrowały pod Warszawę 😉 .
Duże rozlewisko jest magnesem przyciągającym ptaki preferujące wodne środowisko i … wędkarzy. Wśród tej pierwszej grupy udało się nam dostrzec tylko mewy śmieszki i kaczki krzyżówki, może następnym razem „ustrzelimy” mniej pospolite gatunki.


„Mokre Łąki” wybraliśmy jako idealne miejsce na krótki spacer między Mszą Świętą a niedzielnym obiadem. W drodze z parkingu do sztucznego jeziora przeszliśmy się specjalnie utworzoną Aleją Pamięci wysadzoną małymi dębami poświęconymi osobom zasłużonym dla lokalnej społeczności i Ojczyzny. Chwilę przyglądaliśmy się niespotykanej w naszej okolicy wodnej przestrzeni. Przez przepust wilgotny od przepływającej wierzchem wody pomaszerowaliśmy na krótką eksplorację przybrzeżnego lasu. Tam natknęliśmy się na mrowisko rudnic. Brygada pracowitych mrówek była w trakcie budowy bądź przebudowy swojego siedliska. Igliwie i patyczki tańczyły wokół przenoszone przez ruchliwe rudnice. Wyglądało to jakby ten fragment lasu po prostu ożył 😉
Wracając inną drogą do samochodu, dostrzegliśmy, że przepust wodny tworzy kaskadę, mini wodospad, który odprowadza nadmiar wody ze zbiornika do pobliskiego kanału. Widok ten przypomniał nam wodospady, które widzieliśmy podczas zeszłorocznych wakacji 🙂 .



Super miejsce! Pojedziemy tam!
PolubieniePolubione przez 3 ludzi
Polecamy. Zwłaszcza, że jest to blisko Lipkowa i Zielonek, o których wcześnie pisaliście 😉 Pozdrawiamy 🙂
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
No właśnie! A jakoś tam nie byliśmy. Dzięki za inspiracje
PolubieniePolubione przez 3 ludzi
O proszę, aż wstyd się przyznać, że mapy google pokazują, że mam w to miejsce 12 km rowerem, a jeszcze tam nie byłam 🙂 chyba czas to zmienić!
PolubieniePolubione przez 3 ludzi
Pogoda sprzyja, więc na pewno nadrobicie 😉 Jest też opcja dla leniwych, czyli autobus miejski do Truskawia. A stamtąd jest już blisko do „Mokrych Łąk”. Polecamy również puszczański szlak z Truskawia do Palmir. Pozdrawiamy 🙂
PolubieniePolubione przez 4 ludzi
Ostatnio też odkrywam w swojej okolicy zadziwiające miejsca :O
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Słusznie. Rozbudzamy lokalny patriotyzm oraz oszczędzamy czas i pieniądze na dojazdach 🙂
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Ech… mnie się ostatnio przypomniała historia „Koziołka Matołka”, który szukał Pacanowa po całym świecie, a miejscowość leży w Świętokrzyskim 🙂
Dziś, zwłaszcza dziś, za sprawą internetu można „teleportować” się do najróżniejszych zakątków globu 🙂
Ciekawi mnie na przykład, cze będzie można kiedyś – a może już jest taka opcja – rozmawiać z kimś przez Skype z goglami wirtualnej rzeczywistości na głowie, dzięki obrotowym, żyroskopowym kamerom mielibyśmy wizję drugiej osoby i jej, przykładowo, egzotycznego otoczenia 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Do Pacanowa jeszcze nie dotarliśmy 😉 . Jest tam Europejskie Centrum Bajek. Z Pacanowem jest związana legenda założycielska pierwszego polskiego komiksu. Jego autorzy, Kornel Makuszyński i Marian Walentynowicz, spotkali w warszawskim barze bardzo zasmuconego gościa. Spytali go o powód frasunku. Odpowiedział im, że pochodzi z Pacanowa i nikt z napotkanych przez niego ludzi nie zna jego rodzinnego miasta. Wzruszeni autorzy zobowiązali się, że rozsławią Pacanów na cały kraj 🙂 . Legenda legendą, ale słynny Koziołek Matołek nierozerwalnie kojarzy się z tym świętokrzyskim miastem.
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Super ciekawostka, dzięki 🙂
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Na Mokrych Łąkach mnie jeszcze nie było. Poczułam się zainspirowana Państwa tekstem.
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Bardzo nam miło. Udanej wycieczki 🙂
PolubieniePolubienie
Przecudowne grafiki, sumienny opis, jakby nawet trochę poezji w prozie i w entourage’u miejsc pamięci, o których tutaj mowa.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Syntetyczna analiza stylu naszych wpisów 😉 Bardzo nam miło.
PolubieniePolubione przez 1 osoba