Ochota na spacer

Niedzielny spacer z dziećmi po mieście? Czemu nie. Wystarczy tylko wyznaczyć przybliżoną trasę z kilkoma punktami, które mogą zaciekawić młodszych uczestników, wziąć wałówkę i odnaleźć w sobie ochotę. My takową mieliśmy i to pisaną wielką literą, gdyż w taki sposób w języku polskim zapisuje się nazwy dzielnic. A „Ochota” to część Warszawy, do której zapraszamy na spacer.

Główną osią naszego zwiedzania była ulica Grójecka. Na jej nitce nanizane były niby koraliki punkty naszej wędrówki. Zaczęliśmy od Placu Narutowicza, a dokładnie od kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Obeszliśmy dookoła teren przykościelny z nadzieją odnalezienia pomnika św. Alojzego Orione.

Ten włoski kapłan katolicki, uczeń św. Jana Bosco, założyciel zgromadzenia zakonnego „Małe Dzieło Boskiej Opatrzności”, niósł pomoc najbardziej potrzebującym – osobom ubogim, opuszczonym i sierotom, do czego zachęcał również swoich współbraci i naśladowców. Po sąsiedzku przy ulicy Barskiej księża orioniści prowadzą Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, szkołę. Niestety, okazało się, że poszukiwany przez nas pomnik – uśmiechniętego kapłana z dwoma urwisami (jeden z nich wgramolił się na barana Alojzemu, a drugi z procą skrył się pod połę płaszcza) –  jest na terenie zamkniętym i nie ma do niego wolnego dojścia.

Niezrażeni tym, mając w pamięci słowa innego prezbitera – Jana Twardowskiego:

kiedy Bóg zamyka drzwi – to otwiera okno

odnaleźliśmy nadprogramową syrenkę warszawską… wewnątrz kościoła na okiennym witrażu!

Warszawa. Witraż z syrenką w kościele.

Szklana mozaika jest pełna symboliki, której sens postaramy się odszyfrować. Od góry  polski orzełek wojskowy noszony na czapkach i furażerkach, wizerunek wileńskiej Matki Boskiej, „co w Ostrej świeci Bramie”, znak I Korpusu Polskiego utworzonego w 1940 roku na Wyspach Brytyjskich (skąd obecność flagi Zjednoczonego Królestwa w tle). Następnie mamy obnażone ramię z mieczem (tasakiem) z proporca Marynarki Wojennej, biało-czerwona szachownica symbolizuje siły lotnicze. Wspomniana syrenka warszawska flankowana liśćmi laurowymi z krzyżem krzyżowców u spodu to symbol II Korpusu Polskiego formowanego w Iraku i Palestynie w 1943 roku. Żołnierze tej formacji nosili ją jako odznakę na mundurze.

Warszawa. Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Taką samą syrenkę warszawską odnaleźliśmy w również na… Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ale chyba najmniej spodziewanym miejscem, gdzie można zobaczyć herb Warszawy jest naszywka na mundurze żołnierzy brytyjskiego pułku Queen’s Royal Hussars. Husarzy otrzymali ją w podzięce za udzieloną pomoc Polakom podczas walk we Włoszech 1945 roku z rąk dowódcy II Korpusu Polskiego, generała Andersa i noszą warszawską syrenkę do dziś.

Po dość długiej syrenkowej dygresji, wróćmy na Ochotę. Po wyjściu z kościoła udaliśmy się do kolejnego zaplanowanego punktu naszego spaceru, czyli przedszkola przy ulicy Siewierskiej. Motywem dla którego tam się przespacerowaliśmy jest patron tej placówki – miś Wojtek. Ten niedźwiedź-żołnierz był etatowym kapralem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w II Korpusie Polskim, który dzielił odysejowe losy towarzyszy broni przez arabskie pustynie, pola bitewne, morza. Niestety Itaką misia Wojtka po wygranej wojnie i demobilizacji nie była oczekiwana niepodległa Polska, ale ogród zoologiczny w szkockim Edynburgu.

Warszawa. Pomnik misia Wojtka na przedszkolnym placu zabaw.

W naszej domowej kolekcji mamy już trochę materiałów o tym niezwykłym żołnierzu – książki, komiks, grę planszową, czy piosenki, więc z wielką radością dodajemy do powyższej wyliczanki już drugi jego pomnik, jaki widzieliśmy. Pierwszy zobaczyliśmy kilka lat temu w Krakowie, w Parku Jordana.

Kraków. Pomnik misia Wojtka w Parku Jordana.

Na warszawskim pomniku miś Wojtek jest przedstawiony na służbie. Przednimi łapami chwyta skrzynkę, obok której stoi postawiony na sztorc pocisk artyleryjski, niczym podpowiedź co może kryć się w tym pakunku. Na prawym ramieniu niedźwiedzia umieszczona jest opaska w polskich barwach narodowych – biało-czerwona.

W drodze powrotnej do samochodu przy ulicy Grójeckiej dostrzegliśmy kolejny wojskowy element. Tym razem był to mural upamiętniający stulecie lotnictwa polskiego z nieodłączną szachownicą, którą wcześniej widzieliśmy na kościelnym witrażu.

Warszawa. Mural upamiętniający stulecie lotnictwa polskiego przy ulicy Grójeckiej.

Podczas tego wakacyjnego spaceru po warszawskiej Ochocie poczuliśmy prawdziwą ochotę na lody. Na nasze szczęście na trasie marszruty było kilka otwartych lodziarni. Wybór padł na „Ochotę na lody”, nazwa adekwatna do miejsca i apetytu.

Samochód zaparkowaliśmy przy ulicy Grójeckiej na wysokości Kaliskiej. Już mieliśmy do niego wchodzić, gdy pobliski widok tak nas zaintrygował, że odwlekliśmy moment odjazdu i poszliśmy sprawdzić co to jest. W metalowych skrzyniach gabionowych poukładane zostały pełne cegły, tworząc mur. Tablice tam zamieszczone wyjaśniły nam, że jest to trwałe upamiętnienie Reduty Kaliskiej, placówki z pierwszych dni sierpnia 1944, gdzie walczyli żołnierze Armii Krajowej.

Na innej zaś przeczytaliśmy, że właśnie w tym miejscu w XIX wieku znajdowała się karczma „Ochota”. Później to miano „przeszło” na okoliczny teren, na powstające osiedle, aż utrwaliło się w nazwie dzielnicy Warszawy.

Jak widać czasem nie ma co się spieszyć z odjazdem. 🙂

Warszawa. Reduta Kaliska.

2 myśli w temacie “Ochota na spacer

  1. Tyle jeszcze w Warszawie miejsc do odwiedzenia – tych z krótkiej listy obowiązkowych – a tu dochodzą ciekawostki z dawnych przedmieść. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

    1. Tak, to prawda. Każda nawet najmniejsza miejscowość ma swoją historię. Rdzenna Warszawa to obszar powiedzmy ograniczony dawnymi murami miejskimi, czyli Starówka. Wokół niej były wsie, folwarki, tak zwane jurydyki, zależne prawnie od syreniego grodu. Ale największy rozrost Warszawy to rok 1916 i lata powojenne, wtedy włączono wiele przylegających miejscowości z ich odrębną historią. Czasem warto się nad tym pochylić, co na swój sposób staramy się robić. Daje to dużo frajdy i moc niespodzianek. Pozdrawiamy serdecznie. 🙂

      Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close