Zakamarki warszawskie (I)

Zakamarki, czyli miejsca rekomendowane dla dziennych i nocnych marków. Punkty na planie miasta, które od popularnych szlaków turystycznych dzieli niewidoczna linia demarkacyjna, nieopisane przez Marka Twaina, ani żadnego innego autora publikowanego w wydawnictwie „Zakamarki” (charakterystyczne logo z dużą literą Z opatrzoną palczastymi łapkami na końcach) 🙂

Jeśli najdzie Was ochota na warszawskie „małe co nieco”, warto wtedy zboczyć z utartego kursu i podryfować spacerkiem po Warszawie, a miasto ukaże się wówczas w pełnej (kontrastów) krasie.

Na jednej z odnóg Pól Mokotowskich tuż przy budynku Biblioteki Narodowej wśród chaszczy skryła się ulica Leszowa, przy której przycupnęły dwa domki fińskie. Są to ostańce powojennego krajobrazu Warszawy, gdzie jak grzyby po deszczu wyrosły wśród hałd gruzu i zgliszczy drewniane budy, baraki, chatki. Najbardziej znane i najlepiej zachowane można zobaczyć na tyłach Parku Ujazdowskiego oraz na bemowskim Osiedlu „Przyjaźń”. Domek fiński pod numerem 3 przy Leszowej nie miał tyle szczęścia, a tytuł „rudera” byłby dla niego bardzo nobilitujący. Krótko mówiąc, jest w opłakanym przez opady atmosferyczne stanie. Światełkiem w tunelu może stać się rewitalizacja tej części Pól Mokotowskiego prowadzona przez warszawski Zarząd Zieleni. Zobaczymy. Właśnie w tym domku w latach 1946-1955 mieszkał wraz z rodzicami i siostrą przyszły „cesarz polskiego reportażu” – Ryszard Kapuściński.

Warszawa, ulica Leszowa. Domek fiński Ryszarda Kapuścińskiego.

Nie czekając na innych, sami zrobiliśmy „chatkę pamięci”, korzystając z zasobów naszej domowej biblioteczki 😉

Nasza chatka pamięci Ryszarda Kapuścińskiego 🙂

Ciąg dalszy nastąpi…

4 myśli w temacie “Zakamarki warszawskie (I)

  1. Trochę jak brama do japońskiej świątyni 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  2. Aaaaa… to już teraz wiem, skąd te cytaty z Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim… O tych domkach wiedziałam, że tam są, ale nie słyszałam, że miały tak słynnego lokatora.

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close