Śródmieście południowe / Królikarnia

Przyszły wakacje, a z nimi letnia odsłona gry muzealnej „Raz dwa trzy warszawiakiem jesteś TY„, w której uczestniczymy już od kilku edycji. Na pierwszy ogień poszedł Pruszków z Muzeum hutnictwa starożytnego. Jesteśmy miłośnikami Asteriksa i Obeliksa, więc akcenty rzymsko-barbarzyńskie tamtejszej ekspozycji sprawiają nam zawsze frajdę.

Instytut Pamięci Narodowej (IPN) i Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) zaproponowały dla uczestników tej rodzinnej zabawy spacery. Pierwszy po Śródmieściu południowym w okolicy ipnowskiego „Przystanek historia” przy Marszałkowskiej, drugi zaś po parku okalającym filię MNW – Królikarnię na Mokotowie. Nasza śródmiejska marszruta prowadziła od Placu Zbawiciela do Placu Unii Lubelskiej i meandrowała po odnogach Marszałkowskiej. Byliśmy na Litewskiej, Oleandrów, Bagateli. Ta część Warszawy mniej ucierpiała pod względem architektonicznym podczas wojny, więc można radować swoje oczy widokiem przedwojennych kamienic.

20200630_11291720200630_11345520200630_113755

Przy Marszałkowskiej ma siedzibę Towarzystwo Biblijne w Polsce oznaczone szyldem z siewcą z  ewangelicznej przypowieści. Kiedyś to wydawnictwo miało swoje lokum przy Nowym Świecie i stamtąd właśnie pochodzi nasz domowy egzemplarz Biblii Warszawsko-Praskiej. Było to pierwsze od czasów Wujka polskie tłumaczenie Pisma Świętego dokonane samodzielnie przez jednego tłumacza – ks. Kazimierza Romaniuka.20200630_112321 Oczywiście, jak w trakcie wielu warszawskich spacerów, natrafiliśmy na kolejne syrenie tropy do naszej wirtualnej kolekcji.20200630_11555820200630_112013 Drugim punktem naszej „warszawiakowej” wycieczki była mokotowska Królikarnia. Klasycystyczny pałac w zielonej otulinie parku dającej wytchnienie i cień podczas upalnej pogody. 20200630_125422W pałacowych wnętrza mieści się muzeum Ksawerego Dunikowskiego, rzeźbiarza, którego monumentalną realizację – mauzoleum – oglądaliśmy na Górze św. Anny .20180815_145029 Część jego rzeźb jak i innych współczesnych artystów można oglądać, spacerując parkowymi alejkami. Choć nazwa tego miejsca i rozległość zielonego terenu sugeruje obecność kicającej zwierzyny – królików ani zajęcy nie widzieliśmy 😉 . Za to odnaleźliśmy skamieniałe okazy fauny w postaci rzeźby psa i płaskorzeźb byczych głów.20200630_12493220200630_125241

Jeden z naszych tropicieli był ubrany w czerwoną koszulkę piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii, która w innych okolicznościach przyrody mogła zadziałać jak płachta na byka podczas korridy, na szczęście obyło się bez tauromachii 🙂 .

Łowimy syrenki

Syrenki pozawarszawskie

Syrenki i syreny

 

9 myśli w temacie “Śródmieście południowe / Królikarnia

 1. Dzięki za Tauromachię – nie znałem tego określenia! 🙂
  Co do Asterixa… akurat wczoraj obejrzałem „12 prac” z 76stego 😛
  Pozdrawiam!

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Dziękujemy. Humor Goscinnego i Uderzo jest uniwersalny i ponadczasowy 😉 Pozdrawiamy.

   Polubione przez 1 osoba

  2. Ja się przyłaczm do podziękowań. Mnie też zatrzymało to słowo 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

   1. Prosimy bardzo. Słowo to zostało zaczerpnięte z książki „Cień minotaura”. Jest to zbiór esejów opisujących losy ziem „greckich” od czasów minojskich po kres Bizancjum. Pozdrawiamy 🙂

    Polubione przez 1 osoba

    1. Dziękuję ślicznie (kolejny raz :)) za wyjątkową wiedzę. 🙂

     Polubione przez 1 osoba

  1. Thanks a lot for Your opinion and welcome on board 😉 . Greetings from Poland.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Ta rzeźba psa!
  Zawsze chciałam mieszkać w Warszawie i odkrywać ją każdego dnia :).

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Warszawa to taki „stoliczku nakryj się” dla chętnych odkrywania jej ciekawostek 😉

   Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close